Burun Estetiği

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ( Rinoplasti )

Bildiğiniz gibi, estetik görünmek ve bu sayede diğer insanların beğenisini kazanmak, günümüz dünyasında yaşayan bir çok insan için oldukça önemli meselelerdir. Yüzünüzün görüntüsü, insanlar tarafından bir nevi kişiliğinizin ilk belirtisi gibi bir şey sayılmaktadır. Burun estetiği de işte bu bağlamda çok büyük bir önem kazanmaktadır. Eğer burnunuzun şekli ya da görünüşü ile ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız, burnunuzun şekli yüz yapınıza uygun ve estetik bir şekilde değiştirildiğinde, daha güzel ve hoş bir görüntüye sahip olmuş olursunuz. Burun ameliyatları ( Rinoplasti ), neredeyse bütün estetik ameliyatlarda var olan bir geçerliliğe uygun olarak yapılmalıdır. Bu geçerlilik, her insanın yüz ve kıkırdak yapısının ya da anatomik özelliklerinin farklılık gösterdiği gerçeğidir. Hemen hemen bütün burunlar birbirinden farklı özellikler sergilemektedir. Bu yüzden, uzmanlar tarafından yapılması planlanan ameliyat işlemleri bu farklılıkları ciddi bir şekilde hesaba katmak durumundadır. Burun ameliyatının yapılması gereken yer mutlaka hastane olmalıdır. Ameliyatlar, genel anestezi ya da sedasyon (uykuya geçirilme) teknikleri kullanılarak yapılabilmektedir. Burun ameliyatı her bir birey için farklı özellikler sergilese bile, ortalama bir ameliyat 1 ile 3 saat arası bir zaman sürmektedir. 18 yaşını bitirmiş her bir insan burun ameliyatı olabilir. Ne var ki, son dönemlerde gerçekleştirilen ciddi bilimsel çalışmalar, insanlarda yüz ve burun yapısının gelişkinlik gösterdiği yaş aralığının 14 – 15 olduğunu ve burun ameliyatlarının bu yaş aralığında da yapılabileceğinin mümkün olduğunu öne sürmektedir. Burun ameliyatı gerçekleştirmeden önce yapılması gereken en önemli iş, burun yapısının özelliklerinin ve burunda yapılması planlanan değişikliklerin hasta ile bire bir temas kurularak değerlendirilmesidir.

Bu değerlendirme çift boyutlu olmak zorundadır. Çünkü burun ameliyatının biri “estetik” öteki “fonksiyonel” olmak üzere sahip olduğu ikili bir nitelik vardır. Estetik bağlamda yapılacak bir değerlendirme burnun yapısını, burnun yüz ile olan estetik uyumunu ve burnun cilt özelliklerini hesaba katmak mecburiyetindedir. Fonksiyonel bağlamda değerlendirilen şeyler ise, daha çok burunun fizyolojik yapısı ile alakalıdır. Örneğin septum (burun duvarı) yamuklukları ya da kıkırdak yapısı bu fonksiyonel başlık altına rahatlıkla sokulabilir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ( RİNOPLASTİ ) ÖNCESİ TASARIM

Burun ameliyatlarından en verimli sonucun alınması isteniyorsa, dijital gösterimlerin kullanılması büyük ölçüde işe yarayacaktır. Ameliyat isteği ile tedaviye başvuran hastanın aklını meşgul eden en önemli sorun, ameliyattan önceki ve sonraki burun görüntüsünün nasıl değişeceğidir. Burnun ameliyattan sonraki halini görebilme şansı, hastanın hemen hemen bütün endişesini azaltacaktır. Dijital teknolojiler burada bize büyük yardım sağlamaktadır. Burnun fotoğraf makinası ile çekilmiş resmi dijital ortamlara aktarılabilmekte ve üzerinde oynamalar yapılarak ameliyattan sonra burnunuzun alacağı biçim sizlere gösterilmektedir.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ( RİNOPLASTİ ) TEKNİKLERİ

Burun estetiği ameliyatları için kullanılabilecek iki teknik mevcuttur. Birincisi “açık teknik” iken, ikincisi “kapalı teknik” olarak adlandırılır. Kapalı burun ameliyatının en önemli özelliği, tüm kesme ve düzeltme işlemlerinin burunun içinde kalınarak yapılmasıdır. Kapalı teknik ile yapılmış bir ameliyattan sonra burnunuzda herhangi bir hasar ya da yara izi kalmayacaktır. Kapalı teknikten farklı olarak açık teknik ise, burnunuzun tam ortalayacak şekilde burun ucuna minik bir kesi atılması ile ayırt edilebilir. Gelgelelim bu kesinin izi de uzun zaman sizinle kalmaz. Belirli bir zaman sonra sanki yokmuş gibi bir iz bırakır. Bu bağlamda öne çıkan şey, ameliyatı yapan cerrahın hangi tekniği kullanacağına karar vermesidir. Cerrahın bunu başarılı bir şekilde belirleyebilmesi için hastasının durumunu çok iyi anlaması gerekir. Burun ameliyatından önce hastaların sorduğu en önemli ve göze çarpan sorulardan birisi de, ameliyatın hastanın canını acıtıp acıtmayacağıdır. Genellikle, burunun içine yerleştirilen tamponların yukarı doğru itilirken acı hissi vereceği düşünülmektedir. Ancak tampon yerleştirilmeden ameliyat yapmak mümkündür. Ancak ameliyattan sonra gözkapaklarında şişme ve kısmi morlukların oluşması oldukça doğaldır. Ameliyat olan hastanın fizyolojik yapısına göre morarma çok az da olabilir gereğinden fazla da. Ancak morarmalar canımızı yakan şeyler değildir. Ameliyattan sonra morarmış bölgelere uygulanacak olan buzlu tedavi sayesinde, bu morluklardan kurtulmanız mümkündür. Ve buna ek olarak, piyasada morluk giderici ve şişliklerinizi indirecek kremler satılmaktadır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ( RİNOPLASTİ) SONRASI NORMALE DÖNÜŞ

urun ameliyatından sonra, normal gündelik işlerinize dönmeniz uzun zaman almaz. Ameliyattan sonra hasta ilk haftada kontrol için hastaneye gelmelidir çünkü burun alçısı alınmalıdır. Daha sonrasında, burnun üzerine yapıştırılan incecik bir bant, şişliklerin inmesine büyük oranda yardımcı olacaktır. İkinci haftada ise hasta burnunun üzerindeki bantlardan kurtulabilir ve hastaya burun masajı önerilir. Ameliyattan yaklaşık yirmi gün sonra, hasta istediği gibi dışarıda gezebilir ve toplumsal yaşama katılabilir. Hatta neredeyse kimse onun burun ameliyatı geçirdiğinizi bile anlamaz. Arada sırada, burnun bazı noktalarından sertleşme ya da uyuşma görülebilir. Bunlar pek önemli değildir zira burnun tam olarak yerli yerine oturması 6 -12 ay arası bir zaman diliminin gerektirmektedir. Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti) ülkemizde en sık uygulanan cerrahi işlemdir. Bu sebeple, hastaların ve cerrahların makul beklentiler içinde olması ameliyatın başarısını doğrudan etkileyecektir.

Burun estetiği ameliyatı öncesi sıkça sorulan sorular.

Hastalar en sık olarak hangi tarz bir burunun yapılmasını talep ediyor?

Son yıllarda çok fazla yerleşmiş bir algı var: Estetik görünümlü olduğu anlaşılmayan ve tam tersine doğal görünüme sahip bir buruna sahip olma arzusu, insanların çok daha fazla ilgisini çekiyor. Bu burnun özellikleri arasında karakterli olması, çok kalkık olmaması ve burun sırtının çok oyuk olmaması sayılabilir. Rinoplasti talep eden hasta adayları, burun özelinde ortaya en sık çıkan estetik bozukluğun ne olduğunu da merak ediyor. Bu estetik bozukluklardan bazıları yani en sık gözlemlediklerimiz şunlardır: Burun kemerinin olması gerekenden çok daha yüksek olması, orta burun çatısı denilen bölgenin çok güçsüz olması ve burun ucunun yeteri kadar dengeli olmamasıdır. Ayrıca burun ucu ve burun sırtının birbiri ile uyumsuzluk sergilemesi de estetik bozukluklar arasında sayılabilir.

Burun estetiği ameliyatında hastaların aklına takılan belki de en önemli soru, buruna nasıl şekil verildiğidir. Burun estetiği ameliyatında, burun iskeletini meydana getiren kıkırdaklardaki fazlalık oluşturan kısımlar çıkarılmaktadır. Ek olarak, hem estetik görünümün oluşturulması hem de nefes alma probleminin aşılması için, gerekli görülen yerlere kıkırdak eklenmektedir. Bu durumu şöyle ifade etmek de mümkün: Yeni bir burun görüntüsü ve burun işleyişi oluşturmak adına uzman doktor kıkırdakların durumunu ve konfigürasyonlarını belirli bir tarzda değiştirmektedir. Bu durum, enteresan bir biçimde, ev dekorasyonlarının değiştirilmesine benzetilebilir. Aynı eşyalardan farklı bir görünüm kurulması mümkündür ki burun estetiği ameliyatında yapılan şey de buna çok benzer. Hem eşyaların düzeni hem de görünümü değiştirilmiş olunur. Burnunuz ile yüzünüzün birleştiği alandaki kemiklere gelince, bu kemikleri çok keskin mikro aygıtlar sayesinde kesiyoruz. Bu sayede, buruna daha estetik bir biçim vermiş oluyoruz.

Ameliyattan kaç gün önce hastaneye yatmak zorundasınız?

Rinoplasti özelinde görülen teknik yenilikler sayesinde artık günler öncesinden hastaneye yatmak zorunda değilsiniz. Ameliyat olacağınız gün operasyon saatinden 2 ya da 3 saat önce yatmanız, yapılması gereken analizlerin ve tahlillerin yapılması için yeterli olmaktadır. Ayrıca bu söylediğimiz durum kan tahlilleriniz için de geçerlidir. Ameliyattan 2 -3 saat önce yapacağınız yatış ile kan tahlilleriniz de diğer tahlilleriniz ile beraber yapılmaktadır. Ameliyatınız genel anestezi başlığı altında yapılacaktır. Bu yüzden ameliyatın başlamasından en az 6 saat öncesinde bir şeyler yemiş olmanız gerekmektedir. Bir başka deyişle, 6 saatlik bir açlık ile operasyona girmeniz gerekmektedir. Eğer sabahın erken bir saatinde operasyona girecekseniz gece 12’den sonra herhangi bir şey yiyip içmemenizi öneriyoruz. Ancak operasyonunuz öğleden sonra ise, 6 ya da 7 saat öncesinde hafif bir şeyler atıştırmanız yeterli olacaktır.

Burun estetiği ameliyatları hangi yaş grupları için uygundur?

Erkeklerde ve bayanlarda bu yaş aralığı farklı yaş dilimlerine tekabül etmektedir. Kadınlar 14 – 15 yaşından itibaren, erkekler ise 17- 18 yaşından sonra rinoplasti yaptırabilir. Burun estetiği ameliyatı için bir üst yaş sınırından bahsetmek mümkün değildir.

Burun estetiği ameliyatına karar verdiniz ve hastaneye gelirken nelere dikkat etmelisiniz

Hastaların, operasyon için hastaneye gelirken yapmaları gereken özel bir hazırlık var mıdır? Örneğin hastalar ne tür kıyafetler giymelidir? Bizce, hastaneye gelmeden hemen önce ılık su ile duş almanızda sizin için fayda vardır. Buna ek olarak, operasyon esnasında ve sonrasında sizi zorlamayacak şeyler giymenizde fayda görüyoruz. Örneğin düğmeli bir kıyafet giymek, baştan geçmeli bir kıyafet giymenizden faha avantajlıdır. Saçlarınız uzunsa, kadın erkek farketmez, toplamanız ya da örmeniz de sizin için avantaj oluşturur. Kadınların makyaj yapmamasını ve eğer varsa ellerindeki ojeleri çıkartmasını öneriyoruz. Ayrıca takı takılmaması da önemlidir. Hasta adaylarının meraklandığı bir başka konu da, operasyondan sonra kaç gün boyunca hastanede kalınması gerektiğidir. Buna ek olarak, bir refakatçiye ihtiyaç duyulup duyulmayacağı da merak edilen meselelerden birisidir. Estetik burun ameliyatı için şunu söyleyebiliriz: Hasta narkozun etkisi tamamen geçtikten sonra taburcu edilebilir. Narkozun etkisini yitirmesi ise zaten aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak hastanın bir gece için hastanede kalması da bazı durumlarda gerekli olabilir. Böylesi durumlarda, hastanın yanında bir refakatçi bulunması, hastanın ihtiyaçlarının karşılanması açısından gerekli olmaktadır.

Burun estetiği ve anestezi

Hastalar, çoğu zaman bir burun estetiği ameliyatının genel anestezi ile mi yoksa lokal anestezi ile mi yapıldığını merak etmektedir. Biz, yaptığımız burun estetiği operasyonları özelinde, eğer çok büyük bir engel yoksa, genel anesteziyi kullanmaya özen gösteriyoruz. Bunun temel nedeni ise, burun estetiği gibi oldukça konsatrasyon gerektiren bir ameliyatın hiçbir biçimde hastanın sıkıntıları ile bölünmemesinin gerekmesidir. Ayrıca, genel anestezi yapılması, hastaların rahatları açısından da daha makuldür. Bir başka deyişle, burun estetiği operasyonlarında, genel anestezi lokal anesteziye göre hem doktorun konsantrasyonunu hem de hastanın rahatını çok daha faydalı bir biçimde sağlamaktadır.

Genel anestezi yapılmasının faydaları nelerdir? Estetik burun ameliyatı olsun başka bir estetik ameliyat olsun, genel anestezi ile yapılan operasyonlarda hastanın bütün yaşamsal değerleri anestezi uzmanının ulaşabileceği bir biçimde elinin altında duruyor. Bu sayede uzman cerrah dilediği zaman hastanın tansiyonu ile oynayabiliyor. Ayrıca gereksiz kanamalar da bu sayede önlenebiliyor. Genel anestezi, bunlara ek olarak, hastalar için oldukça büyük bir konfor sağlıyor. Operasyonlarını gerçekleştirdiğimiz birçok hasta, ameliyatlarının bitiminde genel anesteziden duydukları memnuniyeti açık bir biçimde dile getiiyor. Çoğu hasta, gece uykusuna yatıp sabaha uyanmş gibi hissettiğini söylüyor. Peki, gerçekten de bir estetik operasyon ile, burun tıkanıklığı problemlerine çözüm bulunabilir mi? Estetik burun ameliyatında, özel olarak burnun orta direği dediğimiz kıkırdaklı bölgeyi oluşturan ve adına septum denilen yapı da düzeltilebilmektedir. Septumun deviasyon (sapma) problemi yaratması, kıkırdak yapının düzeltilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu sayede, hastalar işlevsel olarak daha kolay nefes almalarını sağlayan bir buruna sahip oluyorken, estetik açıdan da daha güzel görünümlü bir buruna kavuşmaktadır. Tam tersi bir durumun, yani burun tıkanıklığının var olduğu bir durumun oluştuğu hastalarda, burun ucunda eğrilik ve sarkıklık varsa, sadece burnun içinin düzeltilmesi hastaların iyi nefes alabilmesi için yeterli değildir. Hastaların daha iyi nefes alabilmeleri için kesinlikle burnun şeklinin de değiştirilmesi gerekmektedir.

Burun Estetiği Detaylı Bilgi İçin Sizi Arayabiliriz.