Genital Bölge Estetiği

Cinselliğin insanlar için ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur. Bu sebeple cinsel organlarımızda doğumdan sonra ya da olumsuz olaylar sonucu ortaya çıkan deformasyonlar kişisel mutsuzluğumuzun tetikleyici unsurlarından birisi olmaktadır. Genital bölgelerinde sıkıntı olan bireyler, bu bölgelerinde yapılacak bir ameliyatı reddetme eğilimine sahip olabilirler. Çoğumuz bu konudaki sıkıntılarımızı kimseye anlatmayız ve içimizde saklarız. Bu içe atma vekimse ile paylaşmama meselelerinin derin psikolojik sonuçları olabilir. Genital bölgesinden ameliyat olan bir hastanın etrafındaki insanlarla ya da yakınlarıyla bunu paylaşması bile bazı durumlarda hastanın kendisini mutsuz hissetmesine neden olmaktadır. Bu tür ameliyatların çok düşük sıklıkla yapıldığı zannedilmemelidir. Kadınların ve erkeklerin genital bölgelerinde yaşadıkları sorunlara haliyle birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Genellikle kadınlarda karşılaşılan sorunlar doğumdan sonra oluşan, aşırı kilo almaya ve yaşlanmaya bağlı değişiklikler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kadınların genital alanı için en ideal görünüm şudur; vajinanın iç dudaklarının dış dudaklar aracılığıyla hafifçe kapatılmış olması ve simetrik bir görünüm. Bunu söylemek, vajinanın dış dudaklarının iç dudakları kapsayacak kadar dolgun olması gerektiğini söylemek ile birdir.

Kadınların vajinal kanalı ise dar olmalıdır. Aynı zamanda vajinanın sıklığını yeterince sağlayabilecek biçimde kuvvetli olmalıdır. Doğum olayları doğal fizyolojik meseleler olarak kabul edilseler bile, kadınların genital organlarında önemli tahribatlara ve olumsuzluklara neden olmaktadırlar. Hastanede Doğum yapmamış kadınlarda bu sıkıntılar daha fazla görülmektedir. Vajinanın iç ya da dış dudaklarının gereğinden fazla büyük olması, vajinal dudak asimetrileri, vajinanın dış dudaklarının dolgun görünümünün yitirmesi ve vajina kanalının genişlemesi ve bu yüzden gevşeklik göstermesi, kadınların genital bölgesinden görülebilecek estetik problemlerden bazılarıdır. Kadınların vajinal bölgesinde en çok karşılaşılan problem iç dudakların fazlaca büyük olması ve dışarıya doğru sarkık görünümüdür. Bu durum sonucunda, iç dudakların pembemsi ve nemli görüntüsü giderek koyu kahverengi ve kurulmuş bir görüntüye evrilecektir. Bunun sebebi, vajinanın iç dudaklarının dış dudaklara yeterince yakın olmaması ve bu yüzden nemli ortamdan uzak kalarak kuruması ve renginin koyulaşmsıdır. Bu durumun birincil müsebbibi doğum olayıdır. İç dudakların yapısal olarak iri ve açık olması durumu kadınların vajinal enfeksiyona yakalanması için fazlasıyla imkana sebep olmaktadır. Bu bölgedeki açıklık ve büyüklük, mikroorganizmaların girişine davetiye çıkarmaktadır. Bu durum aynı zamanda cinsel ilişki durumunda da acıma ve garip sesler çıkmasına neden olabilmektedir.

Genital bölge ameliyatı ile, vajinanın iç dudakları basit bir ameliyat ile olması gereken ideal boyutlara çekilebilir. İç dudaklarda ortaya çıkması muhtemel bir diğer problem de asimetri denilen durumdur. Bu durumda, genellikle büyük dudak küçültülmektedir ya da büyük dudak daha fazla olmak şartıyla iki dudakta küçültülmektedir. Dış dudaklarda görülebilecek en önemli sorunlardan birisi normalden büyük olmasıdır. Böyle bir durumda, dış dudaklar normal boyutlarını göre daha kaba ve iri görünecektir. Basit bir cerrahi müdahale ile vajinanın dış dudakları normal boyutlarını geri döndürülebilir. Dış dudaklar ile ilgili bir başka önemli sorun ise, bunların zamanla dolgunluklarını kaybetmesi ve bu yüzden pörsümesidir. Bu durumun en önemli iki müsebbibi, aşırı kilo alma ve yaşlanmadır. Vajinal kanalın genişlemesinde ve etrafındaki kaslarda yırtıklar oluşmasında doğumun büyük bir payı bulunmaktadır. Çok fazla çocuk doğurmak, doğurulan bebeklerin fazla kilolu olması ve kırsal bölgelerde yaptırılan sağlıksız doğumlar bu problemlerin daha ciddi bir biçimde ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kadınların vajinal kanallarındaki genişleme cinsel hayatı da tehlikeye sokan bir unsurdur. Bu kanal aşırı genişlerse hem kadın hem de erkeğin zevk alma dereceleri azalabilir. Böylesi durumların çözülmesi için uygulanan ameliyatlara “vajinoplasti” dönmektedir. Vajinoplasti operasyonunun iki olumlu işlevi vardır. Birincisi genişlemiş vajinal kanalın yeterince daraltılmasıdır.

İkincisi ise, vajina etrafındaki kasların tamir edilerek eski dolgunluğuna ve sıkılığına kavuşturulmasıdır. Genital bölgede ortaya çıkan bir diğer önemli sorun da koyulaşmadır. Bu Sorunun ortaya çıkmasındaki en önemli iki sebep, genital bölgeye uygulanan ağda işlemleri ve hamilelikte karşılaşılan hormonal değişikliklerin yarattığı olumsuzluklardır. Lazer ve peeling tedavileri sayesinde kadının genital bölgesi daha iyi bir görünüm kazanmaktadır. Hastane sınırları dahilinde yapılan normal doğum işlemlerinin neredeyse her birinde “epizyotomi” işlemi uygulanmaktadır. Kadının genital bölgesinde yapılan estetik işlemleri şöyle sıralamak mümkündür:

  1. Vajinanın iç dudaklarının küçültülmesi,
  2. Vajinanın dış dudaklarının küçültülmesi,
  3. Dudakların birbirlerine göre simetrilerinin ayarlanması,
  4. Vajinanın dış dudaklarının daha dolgun bir görüntü çizmesi,
  5. Vajinal kanalın yeterince darlaştırılması ve
  6. Genital bölgede oluşan koyu renklerin ağartılmasıdır. Bu tedaviler ile, kadınlar hem genital bölgelerindeki rahatsızlıklardan kurtulmuş olurlar hem de sex hayatlarını daha başarılı bir biçimde sürdürmeyi garanti altına alırlar.