KARBON PEELİNG

Lazer teknolojisinin gelişen kolu

Güneş lekelerinden kurtulmak için tıp dünyasında çok yeni bir tedavi yöntemi gün yüzüne çıktı: Bu yöntemin adı ‘karbon peeling’ olarak biliniyor. Cildin soyulmasına ve bu sayede altta yatan taze cildi gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan klasik peeling işlemleri sadece kışın yapılabiliyordu. Bu klasik peeling işlemlerinin hedefi kolajen tabakasını canlandırmaktı. Ayrıca, klasik peeling yaptırdıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmaktan geri durmanız gerekiyordu. Ne var ki, karbon peeling hem yazın hem de kışın uygulanabiliyor. Yazın güneşten kaynaklanan lekelerin tedavi edilmesinde karbon peeling çok çok etkili olmaktadır. Çok kısa bir zaman dilimi içerisinde güneşten kaynaklanan istenmeyen lekelerinizden kurtulmanız artık mümkün. Karbon peeling uygulamaları sadece güneşin neden olduğu lekelerin tedavi edilmesinde kullanılmıyor. Buna ek olarak, cildinizde var olan akneler ve sivilce izlerinin de karbon peeling uygulamaları ile tedavi edilmesi mümkündür. Eskimiş halde bulunan kolajen tabakası karbon peeling işlemi sayesinde yenilenebilir. Çevre ile ya da kalıtımsal faktörler nedeniyle meydana gelen pek çok problemi kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırmayı başaran karbon peeling sayesinde, cildiniz bir bebeğin cildi kadar pürüzsüz ve parlak olabilir.

Karbon peeling uygulamalarında, cildinizin parlaması için gereken enerjiyi ortaya çıkaracak olan karbon kremi sürülmektedir. Bu krem, derinizin yüzeyindeki enerjinin en üst düzeyde yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Bir başka deyişle, cildimizde parlamayı engelleyen unsurlar karbon peeling sayesinde ortadan kaldırılabilir. Ancak, bahsettiğimiz karbon kreminin yüze sürülmesi uygulamanın ilk adımını oluşturmaktadır. Gerçekten de bu krem, lazer aygıtının özelliklerine uygun olacak biçimde üretilmiştir. O halde karbon peeling uygulamalarının nasıl sürdüğü ile devam edebiliriz. Yukarıda da belirtildiği üzere, ilk olarak yüzünüze karbon kremi sürülmektedir. Bu krem lazer aygıtının nitelikleri akılda tutularak hazırlanmıştır. Lazer ışınları ile ani bir şekilde ısınacak olan bu krem, cilt tabakasını, cildin yüzeyine sürülmüş olan karbon ile birlikte buharlaştırır ve bu sayede bu karbonun kaldırılması sağlanmış olur. Aynı bölge özelinde meydana gelen yüksek ısı derinizi yakma noktasına gelmeden gereken etkisi gösterecek biçimde ayarlanmıştır. Gerçeken de, bu ısının meydana gelmesi çok kısa bir süre için söz konusudur. Buna ek olarak, lazer aygıtının hücrelerin yenilenmesini sağlayan etkisi de bu işlem esnasında hayata geçirilmiş olacaktır. Karbon peeling uygulamaları 15 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde yapılabilmektedir. Gündelik yaşantınıza uygulamanız tamamlanır tamamlanmaz devam etmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Tedaviniz tamamlandıktan sonra cildinizde nasıl bir iyileşme yaşanacağı meselesi üzerinde durmak istiyoruz. İlk olarak yoğunluk sorunu taşımayan ciltler özelinde ortaya çıkan tedavi sonuçlarından bahsedelim. İlk olarak ortaya bir pürüzsüzlük ve parlaklık görünümünün çıkacağı söylenebilir. Var olan lekelerin büyük bir çoğunluğu daha uygulama tamamlanır tamamlanmaz hemen açılacaktır. Ayrıca porların kendisi de hızlı bir biçimde sıklaşmaya başlayacaktır. Ancak leke problemini yoğun bir biçimde yaşayan kişilerde bu sonuçların ortaya çıkması çok daha uzun bir süre geçmesini gerektirebilir. Ancak zamanla var olan lekelerin açılması meselesi gerçekleşir ve cilt belirgin bir sıkılaşma yaşar. O halde, karbon peeling uygulamaları ile öteki peeling uygulamalarının birbirinden hangi yönlerden ayrıldığı ile bilgi verebiliriz. Türkiye özelinde konuşmak mümkünse, memleketimizde yapılacak olan hiçbir peeling uygulamasının yazın yapılması mümkün değildir. Peeling uygulamalarından sonra güneşe çıkılması olumsuz yan etkiler barındıran bir durumdur ve bu yüzden peeling uygulamalarının yazın yapılması zorunludur. Ancak karbon peeling işlemlerinin farkı bu noktada belirginleşmektedir. Karbon peeling uygulamaları, ister yaz olsun ister kış, herhangi bir mevsimde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu durum, gezegen ölçeğinde çok önemli bir dönüşüme işaret ediyor. Karbon peeling uygulamaları dünya geneli için bir ilk olarak görülebilir. Yaz ya da kış fark etmeden uygulanabilmesi karbon peeling işlemlerinin en önemli tarafını oluşturmaktadır. Karbon peeling uygulaması biter bitmez hemen güneşe çıkmak mümkündür. Ancak bunun için özel bir güneşten koruyucu krem sürmek gerekmektedir. Bu sayede rahat bir biçimde güneş altında kalabilirsiniz. Bir başka deyişle, herhangi bir zaman dilimi boyunca güneş ışınlarının etkisinden kaçmanıza gerek yoktur.

Karbon peeling işlemleri her bir ayrı cilt tipi için uygulanabilme özelliğine sahiptir. Hangi cilt tipi olursa olsun çok hızlı bir biçimde ve verimli sonuçların alınması mümkündür. Karbon peeling işlemlerinden yararlanan bir kişi için diğer cilt işlemlerinden kaçınmak gibi bir durum söz konusu değildir. Gerçekten de, karbon peeling yaptırmayı düşünen bir kişi, herhangi bir cilt uygumalasından sonra karbon peeling yaptırabilir. Bu durumun kendisinde herhangi bir sakınca yoktur. Karbon peeling aslında yaptırılan cilt uygulaması ne ise bir nevi bu işlemin tamamlayıcısı olarak bile görülebilir. Özel olarak, örneğin akne tedavisi ya da cilt yenileme işlemlerinden hemen sonra karbon peeling işlemleri yaptırılırsa, etkileri ve sonuçları kendisini hemen belli etmektedir. Karbon peeling işlemlerinin hiçbir olumsuz etkisi olmadığını tekrar tekrar söylemek istiyoruz. Her bir mevsimde dilendiği zaman uygulanabilir. Koyu ciltli olan kişilere uygulanmasında da herhangi bir sakınca yoktur. Çok hızlı bir biçimde ve çok verimli sonuçlar veren bir uygulamadır karbon peeling. Sonuç olarak, karbon peeling uygulamaları sayesinde çok emniyetli ve başarılı bir peeling etkisi elde etmiş olursunuz. Karbon peeling işlemlerinin erken sonuçlarının uygulama tamamlanır tamamlanmaz kendisini belli ettiğinden yukarıda bahsetmiştik. Cildinizde pürüzsüzlük ve parlaklığın ortaya çıkması bu ilk etkilerden birisidir. Ayrıca var olan lekelerin açılmaya başlaması da ilk etkilerden kabul edilmektedir. Bunlara ek olarak, porların sıklaşmaya başlaması da erken dönem karbon peelingin olumlu ve hızlı işaretleri arasında sayılabilir. Geç dönem sonuçların devam etmeyeceğini söylemiyoruz. Uzun dönemde de faydalı sonuçlar alınacaktır. Örneğin lekeler daha çok açılacaktır ya da cildinizin sıkılaşması daha da fazlalaşacaktır.

Karbon peeling işlemleri, oldukça özel bir teknolojinin ürünü olan  lazer aygıtı yardımıyla hayata geçirilmektedir. Aslında bu lazer Q switched sistemine sahip olan Nd Yag tipi bir lazerdir. Karbon peeling uygulamaları, yaz kış farketmez, her bir mevsimde başarılı bir şekilde uygulanabilir. Karbon peeling işlemlerinde yapılan ilk şey, cildin yüzeyinin karbon kremi ile kremlenmesidir. Aslında yüzümüzdeki deri sanıldığının aksine çok kalın değildir. Kalın gibi hissedilmesinin temel nedeni üzerini kaplayan yağ tabakasının yoğunluğudur. Karbon kremi sayesinde gerekli olan enerji miktarı yüzünüzdeki deride en uygun düzeyde yoğulaşmaktadır. Lazerin nitelikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan bu karbon kremi, ilk olarak ani bir ısınmanın vuku bulması ile birlikte, cildin yüzeyel tabakasının buharlaşmasını sağlamaktadır. Tabiki bu buharlaşma sonucunda yüzeye sürülen karbon kreminin kendisi de buharlaşmaktadır. Ortaya çıkan bu ani ısınma yüzünüzde herhangi bir yanma durumunun oluşmasını engelleyecek biçimde ayarlanmıştır. Çok kısa süreli ama yüksek dozajlı bir yanma işlemidir bu. Bu işlem esnasında, lazer aygıtının hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan foto-aktivitasyon etkisi de hayat bulmaktadır. Karbon peeling işlemleri ortalama olarak 15 dakikalık bir zaman diliminde yapılır. Bu işlem tamamlanır tamamlanmaz gündelik toplumsal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Peki, karbon peeling işlemleri kaç seans boyunca uygulanırsa en iyi sonuçlar alınmış olur? İlk seans yapıldıktan sonra bile çok farklı bir etkinin oluştuğu bariz biçimde fark edilmektedir. Ama biz en başarılı sonuçların alınması adına 2 – 3 seanslık bir uygulama prosedürünün hayata geçirilmesini tavsiye ediyoruz. İlk seanstan sonra işlemin rotası çok daha kesin bir biçimde görülecektir. Karbon peeling işlemleri üstün teknoloji ürünü olan bir lazer aygıtı ile hayata geçirilmektedir. Yapısal olarak çok güvenilirdir.