Kaş Kaldırma Estetiği Nedir?

Kaşlarımız, yüzümüzün birçok bölümü gibi, estetik görünüm için en önemli unusrlar arasında kolayca sayılabilir. Kaşların durumu estetik açından kişilerin görünüşü üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Kaşların yüz ile olan uyumu kişilerin daha dinç ve diri görünmesine vesile olmaktadır. Kaşları olması gereken biçimden uzak olan kişiler ise yaşları ne olursa olsun daha yaşlı ve yorgun bir yüz biçimine sahip olmaktadırlar. Kaş kaldırma ameliyatları sayesinde kişiler daha estetik bir görünüme sahip olurlar. Peki, bir kişinin ideal kaş durumu nasıl olmalıdır? Bu sorunun yanıtı ile ilgili bir şeyler söylemek istiyoruz. İdeal bir kaş biçimi, kaşın orta bölümü olan kaş yayının en yüksek diliminin gözbebeklerinin dış kenarına paralel olan dikey hat üzerinde olması gerekmektedir. Burada önemli olan şey kaşın başladığı nokta ile bittiği nokta arasındaki farklılığın oluşturulabilmesidir. Kaşın bittiği yer tam olarak kaşın iç tarafta başladığı kısımdan yaklaşık olarak 1 – 2 mm daha yüksek bir yerde olmalıdır. Kaşların çok uzun bir çizgi oluşturmaması gerekir. Bu koşul estetik açıdan önemlidir. Kaşların gözlerimizin hemen üst tarafında bulunan kemikli yapının sınırları üzerinde olması da ideal bir kaş biçimi için çok önemli sayılabilecek bir ayrıntıdır.

Kaşların kaldırılması işlemlerinde birden fazla teknik ile iş görülebilmektedir. Ancak bunların arasında iki tanesi daha fazla ön plana çıkmaktadır. İlki kaş askısı yöntemi iken, ikincisi endoskopik kaş kaldırma yöntemidir. İlk önce kaş askısı yönteminden bahsetmek istiyoruz. Bu yöntem oldukça basit bir işlem ile hayata geçirilmektedir. Operasyon esnasında lokal anestezi kullanılmaktadır. Saçınızın içinden küçük bir kesi yardımı ile girilir. Bu sayede cildinizin altına uzman cerrah tarafından geçirilecek olan dikişler sayesinde kaşınızın orta dış bölümü kalkık bir pozisyonda asılı olarak konumlandırılabilir. Bu yöntemin belki de en önemli avantajı operasyon uygulanan kişilerin aynı gün içerisinde toplumsal yaşantılarına geri dönebilmeleridir. Ancak bu yöntem sonucu oluşan etki çok uzun bir süre için geçerli olamamaktadır. En kısa 6 ay en uzun ise 2 yıl içerisinde kaşlarınız eski pozisyonuna geri dönecektir. Yukarıda bir diğer yöntemin endoskopik kaş kaldırma işlemi olduğunu söylemiştik. Bu yöntem sadece lokal anestezi başlığı altında değil aynı zamanda sedasyon ve genel anetezi uygulanarak da hayata geçirilebilmektedir. Ameliyatın ortalama süresi takriben 1 saat ile 1.5 saat arasında değişmektedir. Şakak bölgenizdeki saçlı derinizin içinden küçük bir kesi ile girilmektedir. Bu sayede kaşınızın etrafında yer alan dokularınız sabitlenebilmektedir. Kaşlarınız bu sabitleme işlemi ile istenilen pozisyona getirilir ve sabit bir vida noktasına asılır.

Kaş kaldırma ameliyatlarından sonra neler yapmalısınız? Ameliyatınız bitirildikten sonra alnınızda ve göz çevrenizde ödem ve morarmaların oluşması gayet doğal bir şeydir. Bu komplikasyonların aşılmasında basit ağrı kesici ilaçların kullanılması yeterli olmaktadır. Ameliyatlar hangi yöntemle yapılırsa yapılsın ameliyat izi saçlı deriniz içinde kaldığı için herhangi bir iz problemi yaşamazsınız. Endoskopik kaş kaldırma tekniği ile en ideal kaş kalkıklığı biçimini elde edebilirsiniz. Bu yöntem aslında diğer yöntemlere göre çok daha üstündür. Daha hızlı bir iyileşme ve daha uzun süre kalıcı etki sağlama gibi avantajlara sahiptir. Ayrıca iz kalmaması da diğer yöntemlere göre daha üstün olduğunun bir göstergesidir. Bu yöntemin bir diğer avantajı da şakak bölgesinden bir kesi yardımı ile girildiği için göz etrafında yer alan kırışıklıkların düzeltilmesine yardımcı olmasıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir