LAZER İLE DÖVME SİLME

Lazer İle Dövme Silme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Lazer ile dövme silme uygulamasının başlangıcı hekim muayenesi ile başlayacaktır. Muayene esnasında dövmenin yapısal özellikler, dövmeyi meydana getiren boya, dövmenin ne zaman yapıldığı ve hangi teknik ile hayata geçirildiği değerlendirilecektir. Bir dövme silme işleminin başarılı bir biçimde hayata geçirilebilmesini, dövmenin profesyonel bir biçimde yapılmış olması, tek renkten ve çizgiler biçiminde yapılmış olması, birim alanda kullanılan boya miktarının az olması ve kullanılan boya maddelerinin doğal özelliklere sahip olması oldukça kolaylaştıracaktır. Şunu da belirtelim: Lazer ile yapılan dövme silme işlemleri için kullanılan cihazlar özel üretim olarak piyasaya sürülürler. Ayrıca ünlü Amekikan kurumu olan FDA bu ürünleri onaylamıştır. Lazer ile yapılan dövme silme işlemlerinde kullanılan lazerler Q-Switched özelliğinde olmalıdır. Bu lazer aygıtları çok kısa süreler dahilinde yani nanosaniyeler içinde atış yapabilme özelliğine sahiptirler. Bu yüzden, lazer ile dövme silme cihazları gezegen çapınca çok fazla tercih edilmektedir. Dövmeyi oluşturan renkler büyük ihtimalle cilt renginden daha farklı olacaktır ve bu dövme boyaları sildirilmedikleri sürece cilt altında yaşamaya devam edeceklerdir.

Deri üzerinde figüratif özelliklerin ortaya çıkmasına neden olan şey, dövmenin sahip olduğu boyalardır. Lazer ile dövme silme işlemleri de zaten asıl olarak bu boyaları hedef alırlar. İşlem esnasında boya üzerine yapılan lazer enerjisi cildi geçer ve lekenin içerdiği boya tarafından başarılı bir biçimde absorbe edilir yani emilir. Bu emilme ile birlikte belirgin bir ısı ortaya çıkacaktır. Bir başka deyişle, ortaya çıkan bu ısı dövmeyi oluşturan boyayı parçalayacaktır. Bu sayede, bütünleşik bir biçimde yaşayan boyanın boyutları daha küçük birimler haline dönüşür. Dövmenin boyutlarının küçülmesi ile birlikte dövmenin boyasında bariz bir solma görülecektir. Dövmenin boyası da zaman içerisinde küçük parçalara ayrılacaktır. Daha sonrasında bağışıklık sistemi parçalara ayrılmış olan bu dövme boyasını vücuttan dışarı atacaktır. Şunu belirtmek gerekir: Dövme silme uygulamalarından hemen sonra gerçek görünüm ortaya çıkmaz. Gerçek ya da arzulanan görünümün ortaya çıkması için lazer ışınları ile parçalara ayrılmış olan dövme boyasının vücut tarafından dışarı atılması gerekmektedir. Bu süreç ise ortalama olarak birkaç aylık bir zaman dilimine tekabül eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Lazer ile dövme silme işleminden önce neler yapılmalıdır?

İşlemler başlamadan önce, uzman cerrah tarafından ayrıntılı bir biçimde muayeneden geçirileceksiniz. Dövmenizin yapısal özellikleri, rengi ya da oluştuğu renkler, ne kadar büyük olduğu değerlendirilecektir. Gerekli görüldüğü takdirde esas işlemden önce bir deneme uygulaması da yapılabilir. Ancak şunu belirtelim: Uygulama yapılmadan 2 hafta öncesinde güneşlenmekten ve solaryuma girmekten kaçınmanız gerekmektedir. Şimdi size, lazer ile dövme silme işlemlerinden sonra yapmanız gereken şeyler hakkında birkaç şey söylemek istiyoruz. Aslında lazer ile dövme silme işlemi bitirildiği zaman hasta kişi gündelik toplumsal yaşantısına hemen dönebilir. Ancak bazı durumlarda yan etkilerin oluşması söz konusu olabilir ve bu da tedavinin başarılı olması ihtimalini azaltır. Bu nedenle, uzman cerrahınız size bazı uyarılar yapacaktır. Uygulamanız tamamlandıktan sonra bölge 24 saat süresince kapatılmalıdır ve bu nedenle su ile temas etmesi engellenmelidir. Ancak bu süre tamamlandıktan sonra bölgenin açılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bu açma işleminden hemen sonra zararlı güneş ışınlarından korunmanız gerekmektedir. Uygulama yapılan bölge gündelik olarak nemlendirici kremler ile nemlendirilmelidir. Eğer işlem yapılan bölgede kabuklanma gibi bir durum oluşursa, kabuklar kopartılmamalıdır. Aksine kabukların kendiliğinden dökülmesi beklenmelidir. Yine, uygulamadan iki hafta sonrasına kadar tedavi gören bölgenizi güneş ışınlarında korumalısınız. Solaryuma da girmemeniz gerekmektedir. Tedavi alanına herhangi bir kozmetik işlem (örneğin peeling) yapılmamalıdır. Lazer ile dövme silme işlemleri uzun zaman gerektiren, hem hastanın hem de işlemi gerçekleştiren uzman cerrahın sabırlı olmasını elzem kılan uygulamalardır. Sonuçlar işlemlerin hemen akabinde ortaya çıkmaz. Bir müddet beklemek gerekir. Çünkü uygulamadan sonra dövme üzerinde gözlemleyeceğiniz değişimler belirli bir süreç sonunda ortaya çıkmaktadır.

Lazer ile yapılan dövme silme işlemleri için kimler ideal aday kapsamında değerlendirilemez?

Lazer ile uygulanan dövme silme işlemleri, örneğin, hamile kadınlara uygulanmamalıdır. Buna ek olarak, çok ağır kalp rahatsızlığı ve de şeker hastalığı olan kişilere de lazer ile dövme silme işlemi yapılmamalıdır. Ayrıca uygulama yapılacak olan deri alanında herhangi bir cilt hastalığına sahip olan kişilere de lazer ile dövme silme işlemi yapılmamalıdır. Yukarıda saydığımız istisnai durumlar haricinde, 12 yaşını tamamlamış olan her bir birey için lazer ile dövme silme işlemlerinin uygulanması mümkündür.

O zaman şu soruyu da sorabiliriz: Lazer ile dövme silme işlemlerinin herhangi bir yan etkisi/yan etkileri söz konusu mudur?

Hemen belirtelim, lazer ile dövme silme işlemlerinden sonra herhangi bir yan etkinin ortaya çıkma ihtimali oldukça azdır. Tedavisi tamamlanan hasta istediği zaman gündelik aktivitelerine dönebilir. Lazer ışınlarının uygulama yapılan bölgeye gönderilmesi sonucunda bu bölge özelinde hafiften bir kızarıklık, yanma hissi ya da buna benzer komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ancak bu şikayetler birkaç gün içerisinde ortadan kaybolurlar. Bazı özel durumlarda da işlem yapılan bölgede kabuklanma ve kaşıntı hissi oluşabilir. Ek olarak şunu da belirtelim: Lazer ile dövme silme işlemlerinden sonra dövmenin renginde bir koyulaşma ve yapısında bir kabarma görülebilir ama bu durum dövmenin boyaları bağışıklık sistemi tarafından vücuttan atıldıkça ortadan kalkacaktır. Uygulama tamamlandıktan yaklaşık 3 – 4 hafta sonrasında dövmenin akıbeti belli olacaktır.

Ortalama bir lazer dövme işlemi seansının fiyatı tam olarak nedir?

Lazer ile yapılan dövme silme işlemlerinin ücretlendirilmesi söz konusu olduğu zaman, fiyatlandırma biçimi ‘seans başı ücretlendirme’ biçiminde belirlenecektir. Haliyle seans ücretleri de dövmenin yapısal özelliklerine ve yoğunluğuna bağlı bir şekilde değişiklik gösterecektir. O halde, lazer ile dövme silme işlemlerinin sonuçlarının nasıl olduğu sorusu sorulabilir. Herhangi bir cerrahi operasyonda olduğu gibi, lazer ile dövme silme işleminde de başarı düzeyini belirleyen belirli kıstaslar söz konusu olmaktadır. İşlemden sonra dövme figürünün kaybolması ya da eğer dövme yazılardan oluşuyorsa bu yazıların farkedilememesi ve temayı oluşturan figürün tam olarak anlaşılamaması başarıyı belirleyen kriterlerdendir. Başarılı bir lazer ile dövme silme işlemi sonucunda, dövmenin görünür bir biçimde algılanmasına neden olan boya maddesi tam olarak parçalanır ve bağışıklık sistemi tarafından vücuttan atılır. Boya maddesinin yok olması ile paralel olarak zaten dövmenin görünürlüğü de ortadan kalkacaktır.

Lazer ile yapılan dövme silme işlemleri için kaç seanslık bir tedavi süreci gerekli olmaktadır?

Bu süreci belirleyen fazla sayıda değişken bulunduğunu söylemek mümkündür. Örneğin dövmenin yapısal özellikleri, nasıl ve kim tarafından yapıldığı, renkli olup olmadığı, yapım işlemlerinde tercih edilen metaryallere ve kullanılan boyanın niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Ortalama bir renk yoğunluğuna sahip olan ve tek renkli bir dövme, eğer profesyonel bir el tarafından hayata geçirilmişse, yaklaşık olarak 1 – 4 seans arası bir zaman diliminde nihayete erdirilir. Şunu da belirtelim: Lazer ile dövme silme işleminin başarı ihtimali, % 80 – 90 oranındadır. Her bir seanstan sonra 3 – 4 haftalık bir zaman diliminin geçmesi beklenir.

Peki, ortalama bir seans süresi ne kadardır?

Lazer ile dövme silme işlemlerinin ortalama bir seansı, aslına bakılırsa, dövmenin ne kadar büyük olduğuna ve aynı zamanda nasıl bir yoğunluğa sahip olduğuna bağlı olarak değişcektir. Örneğin, ortalama olarak bir kibrit büyüklüğünde bir dövme düşünün. Bu büyüklükteki bir dövmenin silinmesi 20 dakikalık bir zaman dilimine tekabül eder. Gerçekten de, bir seans özelindeki lazer uygulama süreci yaklaşık olarak 15 – 30 dakika arasına tekabül etmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra uzman cerrahınızın önerilerini de dikkate alarak normal toplumsal yaşamınıza dönmeniz mümkündür.