PRP ( PLATELET RICH PLASMA)

Kelime anlamına bakılacak olursa, Mezoterapi’nin “orta deri tedavisi” anlamına geldiği görülecektir. Uygulanması, mezoterapi içeriklerinin tedavi yapılacak bölge içine mikroenjeksiyonlar aracılığıyla gönderilmesi şeklindedir. Her seans ortalama olarak 15 dakikanızı almaktadır. Uygulama için tasarlanan seans sayısı endiksyon işleminin niteliğine göre değişecektir. Seansların gerçekleşme aralıkları da yine endeksiyonun niteliğine göre haftalık, 2 haftalık ya da aylık periyodlar şeklinde değişecektir. Başlıca uygulanma alanları selülitler, saç dökülmesi, yüzün gençleştirilmesi, cildinizde oluşan çatlaklar ve kısmi yara izleridir. Selülit tedavisi durumunda, başlangıç aşamasında, ilk dört seansı birer haftalık periyodlarla almanız önerilmektedir. Diğer seanslar ise, önce iki haftalık ve daha sonraki dönemde ise 4 haftalık aralıklarla devam edebilir. Yine benzer şekilde, uygulama yapılan bölgedeki selülitlerin yeniden ortaya çıkmasını kesin bir biçimde önlemek için, 3 ayda bir olmak üzere “idame mezoterapi” tedavisi denilen uygulanmadan geçmeniz önerilir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, on haftalık bir zaman dilimi boyunca haftada yalnızca bir kez, sonrasında ise 6 ayda tek bir doz almanız önerilmektedir. Yüz gençleştirme operasyonlarında ise, 2 haftalık aralıklar baz alınarak 4 seans almanız ve sonrasındaki dönemde de yılda bir kez kürü tekrar etmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Cildinize konsantre bir biçimde verilen bu mediyatör ve büyüme faktörlerinin cildinizdeki iyileşmeyi ve onarım sürecini en hızlı bir biçimde sağladığını söylemek gerekir. PRP işleminin yapılabilmesi için, özel kan tüpleri ile hastadan alınan kanın, santrüfüj işlemi ile ayrıştırılması gerektiğinden yukarıda söz etmiştik. Artık cerrahın elinde bulunan plateletler ve bunların sahip olduğu zengin plazma içerikleri, hastaların ciltlerine mikroenjeksiyon işlemi aracılığıyla geri verilmektedir. İşlemden önce lokal anstetik krem uygulamaları veya buz tedavisi hastanın rahatlığının sağlanması için önemlidir. İşleminiz ortalama olarak 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir. PRP’nin en çok uygulandığı bölgelere ise, yüzünüz, boynunuz ve vücudunuzun saçlı bölgeleridir. Bunlardan başka, dekolte bölgenize ya da ellerinize, aynı zamanda da bacak içlerinize ve kollarınıza uygulanması mümkündür.

PRP’nin faydalara şunlardır: (1) Lazer ya da peeling gibi işlemlerin hemen ardından cildinizin hızlı bir biçimde iyileşmesini sağlamak, (2) Cildinizde yaşlanmaya ve foto hasarlarına bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların en aza indirilmesini ve cildinizin eski parlaklığını ve esnekliğini yeni baştan kazanmasını sağlamak, (3) Vücudunuzun belirli bölgelerinde ortaya çıkan ve kronikleşmiş halde bulunan yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak ve (4) Saç dökülmesinin önüne geçmek, amacıyla uygulanmaktadır. Uygulamadan hemen sonra, derinizdeki gençleştirici etki ortaya çıkacaktır ve bu sayede parlaklığı artmış ve canlı bir görünüme sahip bir cilde sahip olmanız mümkün hale gelecektir. Uygulamadan sonra çok kısa bir dönemde cildinizin parlaklığı hemen ortaya çıkmaktadır. Daha sonra, zaman geçtikçe, bu parlaklık biraz azalacaktır. Ancak bir kaç seanslık uygulamanın ardından cildinizdeki iyileşmiş görünüm daha da belirhin bir nitelik kazanacaktır. PRP tedavisi, 2 haftalık aralıklar ile 4 seans biçiminde uygulanmaktadır. Daha sonra ise, 6 ayda bir olmak üzere, tek dozluk bir tedavi seansı uzmanlar tarafından önerilmektedir. İşlemin tam olarak etkisinin ortaya çıkması için, bir kür tamamlanmalıdır. Bu sayede, cildiniz daha ışıltılı ve parlak ve de daha genç bir görünüm kazanacaktır. Bu kür tamamlandıktan sonra, neredeyse bir yıl boyunca cildinizdeki düzelmeler kalıcı olur. Ancak kür uygulamalarına her yıl bir kez başvurursanız, cildinizdeki iyileşmenin devamlılığı açısından çok faydalı bir iş yapmış olursunuz.

PRP uygulamasının avantajlarını şöyle sıralamamız mümkündür: (1) Derinizi en doğal şekilde canlandırır ve parlak ve canlı bir görünüm elde etmenizi sağlar, (2) Uygulanması basit ve rahattır, dilediğimiz an toplumsal yaşama katılmanızın önünde hiçbir engel yoktur, (3) Cildinizin yeniden yapılanmasını ve bu sayede yenilenmesini sağlamaktadır ve (4) Kırışıklıklarınızı ya da cildinizde bulunan diğer çizgileri dolgu etkisi yaparak değil de gençleştirme yöntemine başvurarak tedavi etmektedir.