CİNSEL ESTETİK, LABİOPLASTİ,  VAJİNA ESTETİĞİ VE VAJEN DARALTMA TAM OLARAK NEDİR?

İlk elden cinsel estetik işlemlerinden ne anlamamız gerektiğini anlatarak başlayalım. Cinsel estetik işlemleri, cinsel organlarımızdaki bozuklukları ve rahatsızlıkları gidermek için yapılan operasyonları kapsamaktadır. Bu cinsel estetik ameliyatları arasında sayılabilecek işlemlerden bazıları vajina estetiği, vajina daraltma işlemleri, labioplasti ve kızlık zarı dikme olarak sıralanabilir. Böylesi sorunların en güzel görünüme ve fiziksel özelliklere sahip kadınların bile psikolojik yaşantılarını bozacağını ve cinsel hayatlarında mutsuzluğa neden olacağını söylemekten fayda vardır. Kadının cinsel organından duyduğu hoşnutsuzluk onun için cinsel hazzı engelleyecek bir işleve dönüşebilir. Böylesi durumlarda kadının orgazm olması bile mümkün olmayabilir çünkü böylesi sıkıntılar kadınların cinsellikten soğumaları gibi bir durumu doğurmaktadır. Bu olumsuz komplikasyonların ortadan kaldırılması için cinsel estetik operasyonlarının yaptırılması gerekmektedir. Bu olumsuz durumlardan belki de ilki, kadınların doğum sırasında yaşadıkları zorlanmayı en aza indirebilmek için yapılan cerrahi kesi işlemidir. Bu kesi kadının bebeği daha kolay doğurmasını sağlamak için yapılmaktadır. Gelgelelim, bu kesi bir dikiş izi bırakacaktır çünkü açılan bölgenin tekrar dikilmesi gerekmektedir. Bu işlemden sonra vajinal bölgede ortaya bir nedbe dokusu çıkmaktadır ki bu doku cinsel ilişki esnasında alınacak hazzı büyük oranda düşürecek bir özelliği sahiptir. Doğumdan sonra ortaya çıkan bir diğer problem ise, vajina kanalının bollaşması veya genişlemesi dediğimiz şeydir. Doğum yaparken kadınların vajinal kanalı esneyecektir ve bu kanalın bir daha eski haline dönmesi her zaman mümkün olmamaktadır. İşte, kadınların bu komplikasyondan kurtarmak için, “vajina daraltma” işlemleri yapılmaktadır. Bu ameliyatın tastamam hedeflediği şey, yaşlılığa ve doğum yapmaya bağlı olarak ortaya çıkan vajina kanalının bollaşması ve gevşemesi komplikasyonunu ortadan kaldırmaktır. Bu işlem aynı zamanda vajinanızın görüntüsünü de daha estetik bir boyuta taşıyacaktır. Bu operasyonun bir başka avantajı ise vajinal kanalın daraltılmasını sağlayarak cinsel ilişkilerden alınması muhtemel hazzı arttırmayı becerebilmesidir. Vajinada oluşan gevşeme veya bollaşmanın hem yapısal bir boyutu hem de doğum sonrasında ortaya çıkması muhtemel bir boyutu vardır. Yapısal bakımdan vajina cinsel ilişkiden sonra bile kaslardaki ve yumuşak dokulardaki gevşeme sonucunda gevşeyebilir ya da bollaşabilir. Sizi bu durumdan kurtarmak adına, vajinanızdaki bollaşmanın nedeni olan fazla doku alınır ve gevşemiş durumda bulunan kas dokuları tekrardan dikilir. Tedavi sonrasında 1 – 2 gün içinde normal toplumsal yaşantınıza dönmeniz mümkündür.

Labioplasti  (Vajina dudaklarının estetik operasyonu)

Labioplasti nedir?

Doğum ya da kendiliğinden gevşeme problemlerinden başka komplikasyonlar da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, çoğu kadın, kendi vajinasını beğenmez ve çoğu zaman bu gerçeği kendisiyle bile paylaşmak istemez. Bu beğenmemenin temel sebebi, vajinada küçük dudak olarak bilinen labium minusların gereğinden fazla büyük olması ya da duruşlarının simetrik olmamasıdır. Küçük dudakların büyük olmasının yarattığı ilk kaygı estetik bir kaygıdır. Yani kadınlar bu dudakların büyük olmasını estetik açıdan sıkıntılı bulmaktadırlar. Ayrıca bu iç dudakların büyüklüğü, tuvaletten sonra yapılacak temizliğin de zahmetli olmasına neden olacaktır. Kadınların böylesi komplikasyonlardan kurtarmak için yapılan estetik ameliyatlara “labioplasti” ismi verilmektedir. Bu estetik ameliyatın amaçladığı şey, iç dudakların büyüklüğünün normal oranlara denk olacak şekilde küçültülmesidir. Ancak bu estetik operasyonu yapan cerrah oldukça dikkat bir biçimde işlemi gerçekleştirmelidir. Çünkü bu işlem basit bir küçültme işlemine indirgenemez. Küçültme yapılırken vajinanın estetik görüntüsünü iyice bozma riski vardır ki böyle bir durumun oluşmaması için doktorun elinden geldiği kadar dikkatli olması ameliyatın kaderini belirleyecektir.

Bir diğer önemli komplikasyon ise, cinsel ilişkiyi girildiği zaman, bu vajina labiumlarının gerilmesi ve bu yüzden de kadın için keyifli olmayan acılara neden olmasıdır. Ayrıca aşırı derecede sarkmış ya da biçimsiz duran vajina dudakları kişinin partnerinden utanmasına ve rahat davranamamasına yol açarken, aynı zamanda cinsellikten soğumasına ve de vajinanın fonksiyonlarını yerine getirememesine de yol açabilir. Böylesi olumsuz durumların ortadan kaldırılması için labioplasti estetik işlemlerinin yapılması mümkündür. Bu estetik ameliyat lokal anestezi yardımıyla yapılmaktadır. Operasyonun ortama süresi yaklaşık olarak yarım saat kadardır. Ameliyat işlemi esnasında ve sonrasında kızlık zarınıza herhangi bir zarar gelmeyecektir. İdrarınızı dilediğimiz gibi yapabilmenizin önünde de herhangi bir engel oluşmayacaktır. Ayrıca hamile kalabilir ya da çocuk doğurabilirsiniz. Ayrıca ameliyatta eriyen dikişler kullanılmaktadır ve bu yüzden tekrar hastaneye uğrayıp dikişlerinizi aldırmaya ve de pansuman yaptırmanıza gerek kalmaz. Herhangi belirgin bir izin de ameliyat bölgesinde kalmayacağını belirtelim. Oluşan ufak tefek yaranın da yaklaşık olarak bir haftalık bir sürede iyileşmesi beklenir. Ancak ameliyat işleminden soraki 3 ya da 4 haftalık süreçte sex yapmanız ameliyatın sonuçlarını olumsuz etkileyecektir ki bu yüzden cerrahınız tarafından yasaklanacaktır.

Vajina bölgesine yapılabilen bir öteki estetik ameliyat da vajinanın dışındaki büyük dudakların dolgunlaştırılması işlemidir. Bu ameliyatı gerçekleştirmek için, vücudunuzun başka bir bölgesinden alınan yağ dokuları veya yağ-deri karışımı dokuların kullanılması mümkündür. Ancak kullanılan yağ dokularının 6 – 12 ay arasında kısmi olarak ya da tamamen erimesi gibi bir durum söz konusudur.  Ancak, deri-yağ karışımı dokular kullanılırsa, ameliyatın etkileri ve kalıcılığı biraz daha fazla bir zaman aralığı için geçerli olacaktır. Burada bir ekleme daha yapmak istiyoruz. Klitorisinizdeki fazla deri alınarak yapılacak işlemlerin de cinsel hazzı artırıcı bir boyutu vardır. Kızlık zarı (himen) ameliyatları da estetik cerrahi operasyonları içinde önemli bir yer tutmaktadır. Vajinanın giriş bölümünün yaklaşık 1 – 2 cm’lik iç kısmından başlayan bu zar, ince yapılıdır.  Üzerinde bir veya birden fazla delik bulunabilir. Bazı tutucu toplumlarda kızlık bekaret belgesi olarak büyük önem taşımaktadır. Ancak dünyada doğan kızların yaklaşık 1/10’u zaten kızlık zarına sahip olmadan doğmaktadır. Aslında bekaret zarının işlevi, vajinal bölgenin ve rahmin enfeksiyona karşı savunmasız olması ve bu yüzden bu bölgesi korumaya almasıdır. Birçok kadının zarı spor yaparken kendiliğinden yırtılmaktadır ki bu zar yapısının aşırı ince olduğunun bir göstergesi sayılabilir. Bütün bunların dışında ve herkes tarafından bilinen gerçek ise, kızlık zarının cinsel ilişki münasebetiyle yırtılmasıdır. Ancak kızlık zarının operasyonlar ile onarımı ya da dikilmesi işlemi mümkündür. Bu ameliyat yapılırken ya kızlık zarının kalan kısımları ya da hastanın kendi kişisel dokuları kullanılmaktadır. Biz, kendi kullandığımız yöntem ile, hastanın kişisel dokularını kullanarak, eskisine göre bile daha sağlam denebilecek bir zar dikim işlemi gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir spor aktivitesi yaptığınızda yırtılmayacak bir zardır bu. Sadece cinsel ilişki yoluyla böyle bir zarın işlevi ortadan kaldırılabilir. Bir başka deyişle, bu yeni zar yapısı itibariyle oldukça kalıcı bir etkiyi sahiptir. Ameliyat esnasında eriyebilen dikişler kullanılmaktadır ve bu yüzden tekrardan dikişlerinizi aldırmak için ameliyathanemize gelmenize gerek yoktur. Operasyon tamamlandıktan hemen sonra hasta normal toplumsal yaşantısına dönebilir. Özellikle vurgulamak istediğimiz şey, ameliyatın bitiminde yapmanız gereken şeylerin yani doktorunuzun önerilerini dikkatli bir biçimde uygulamanızdır. Bu öneriler büyük ihtimalle vajinal bölge temizliği ile ilgili olacaktır ve ameliyattan sonraki süreç için büyük bir önem taşımaktadır. Cinsel estetik ameliyatları sonrasında uygulanacak olan kişisel prosedürler ile tam olarak bir bütün oluşturur. Kişisel bakımınız önemlidir ve bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı hatırlatmak isteriz.